News online for Encinitas, Calif.

North Coast Current

News online for Encinitas, Calif.

North Coast Current

News online for Encinitas, Calif.

North Coast Current

Shop Surf Gear at HansenSurf.com
Save 10% On Your Order with code OSIDE at HansenSurf.com
weight-watchers-banner-ads

WSA West Coast Championship Results

Marlee+Lovell++in+event+last+season.%28+File+photo+courtesy%3A+Carolyn+Krammer%29
Marlee Lovell in event last season.( File photo courtesy: Carolyn Krammer)

Oceanside CA— The WSA West Coast Championships were held at South Jetty this past weekend with locals showing well including; William Tex Mitchell (Oceanside) – 1st BU18 3rd BU16, Marlee Lovell(Oceanside) – 1st GU16 4th GU14, Tyler Knatz(Oceanside) -3rd Micro Groms U9, Jack Van Wagoner(Carlsbad)-1st Boys U14 LB and Caden Francis(Carlsbad)- 1st Micro Grom Boys U9.
Adaptive Prone

  1. Chris Oberle, San Pedro
  2. Charles Webb, Oceanside
  3. Spike Kane, Seattle

Champion: Chris Oberle

Adaptive Standing
  1. Ryan Gambrell, Vista
  2. Dana Cummings, Atascadero

Champion: Ryan Gambrell

Men 18-29
  1. Namor Cayres, San Clemente
  2. Scott Strong, Carlsbad
  3. Simon Torres, Playa Del Ray
  4. Salar Gheysari, Oxnard

Champion: Namor Cayres

Girls U16
  1. Marlee Lovell, Oceanside
  2. Elle Emery, Laguna Niguel
  3. Tess Booth, Laguna
  4. Reese Dewey, San Clemente

Champion: Elle Emery

Masters 30-39
  1. Pedro Todaro, San Clemente
  2. Gentry Gard, Laguna Niguel
  3. Charles Beardslee, Dana Point
  4. Mick Badylak, Los Angeles

Champion: Pedro Todaro

Boys U12
  1. Makai Bray, San Clemente
  2. Luke Wyler, San Clemente
  3. Hudson Saunders, Laguna
  4. Alex Guild, San Clemente

Champion: Makai Bray

Legends 50-59
  1. Marcell Guinaldo, Huntington Beach
  2. Michael Estrada, Costa Mesa
  3. Brett William Jordan, Ventura
  4. Lance Albright, Aliso Viejo

Champion: Michael Estrada

Girls U12
  1. Bella Kenworthy, Dana Point
  2. Hana Johnson, San Clemente
  3. Juju Romanuik, Huntington Beach
  4. Ezra McPhillips, San Clemente

Champion: Bella Kenworthy

Senior Mens LB
  1. Shea Roney, Cardiff
  2. Jorge Barba, Oceanside
  3. Howard Keliinoi, Huntington Beach
  4. Larry Casas, Huntington Beach

Champion: Shea Roney

Boys U14
  1. Brayden Burch, San Clemente
  2. Callan Emery, Laguna Niguel
  3. Ben Brantell, San Clemente
  4. Dax McPhillips, San Clemente

Champion: Brayden Burch

Boys U14 LB
  1. Jack Van Wagoner, Carlsbad
  2. Jonah Jarrard, Carlsbad

Champion: Jack Van Wagoner

Micro Grom Girls U10
  1. Mia McLeash, San Clemente
  2. Hayden Suess, San Clemente
  3. Catalina Downer, San Clemente
  4. London Meza, Torrance

Champion: Mia McLeash

Open Mens
  1. Namor Cayres, San Clemente
  2. Pedro Todaro, San Clemente
  3. Gavin Haughey, Laguna Niguel
  4. Makaiah Spiess, Carlsbad

Champion: Pedro Todaro

Girls U18 LB
  1. Betsey Lee, Malibu
  2. Carolyn Sachse, San Clemente
  3. Hana Catsimanes, San Clemente
  4. Sophia Arky, Redondo Beach

Champion: Sive Jarrard

Open Women
  1. Brooke Young, San Clemente
  2. Kelly Smith, Laguna
  3. Serena Prince, Long Beach
  4. Jayme Linnes, San Clemente

Champion: Brooke Young

Open Men LB
  1. Bobby Hasbrook, San Clemente
  2. Ben Goldstein, Carlsbad
  3. Liam O’Callaghan, Carlsbad
  4. Jack Butler, Encinitas

Champion: Bobby Hasbrook

Micro Grom Boys U9
  1. Caden Francis, Carlsbad
  2. Finn Mccarty, San Clemente
  3. Tyler Knatz, Oceanside
  4. Sawyer Abing, Seal Beach

Champion: Caden Francis

JR LB U18
  1. Cole Quinlan, Coronado
  2. Jack Butler, Encinitas
  3. Ben Goldstein, Carlsbad
  4. Quinn Dileva, Aliso Viejo

Champion: Cole Quinlan
 

Boys U16
  1. Kai McPhillips, San Clemente
  2. Peter Stewart, Imperial Beach
  3. William Tex Mitchell, Oceanside
  4. George Williams, Laguna

Champion: Kai McPhillips

Open Women LB
  1. Betsey Lee, Malibu
  2. Aine Dwyer, Coronado
  3. Bianca Dootson, Aptos
  4. Mikya Farner, Oceanside

Champion: Betsey Lee

Boys U10
  1. Petey Romanuik, Huntington Beach
  2. Lucan Senkbeil-Cassity, Todos Santos
  3. Loyal Cash Kenworthy, San Clemente
  4. Quaid Fearon, Costa Mesa

Champion: Petey Romanuik

Girls U14 LB
  1. Indie Hoffman, San Clemente
  2. Zoe Goldstein, Carlsbad
  3. Sofia Todd, Carlsbad

Champion: Indie Hoffman

Boys U18
  1. Wiliam Tex Mitchell, Oceanside
  2. Travis Booth, Laguna
  3. Zach Lyons, Huntington Beach
  4. Luke Blackwill, San Clemente

Champion: Travis Booth

Girls U14
  1. Bella Kenworthy, San Clemente
  2. Cascia Collings, San Clemente
  3. Syd Ott, Encinitas
  4. Marlee Lovell, Oceanside

Champion: Bella Kenworthy

Girls U18
  1. Keanna Miller, Malibu
  2. Emma Stone, San Francisco
  3. Molly Tuschen, San Diego
  4. Lucy Jarrard, Carlsbad

Champion: Keanna Miller

Seniors 40-49
  1. Rick Takahashi, San Diego
  2. Gavin Haughey, Laguna Niguel
  3. Vincent Duprat, San Clemente
  4. Aloysio Neto, Aliso Viejo

Champion: Rick Takahashi

Activate Search
WSA West Coast Championship Results